wlochy 2021

Ferrara - Florencja – Rzym – Capri – Neapol – Pompeje - Bari – Alberobello – Ostuni - Monte San Angelo - San Giovanni Rotondo – Lanciano – San Marino

Dzień 1. 28.06.2021
Wyjazd z Nowego Sącza o godz. 05:00 rano, całodniowy przejazd do Włoch.
W godzinach rannych czas na poranną toaletę i śniadanie (we własnym zakresie), ciąg dalszy podróży. W godzinach wieczornych przyjazd do Padwy, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2. 29.06.2021
Śniadanie, wykwaterowanie, Przyjazd do Ferrara – jest to magiczne miasto rowerów i średniowiecznych uliczek z wyśmienitą kuchnią, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Florencji – stolicy Toskanii, spacer z przewodnikiem po Piazza del Duomo obok baptysterium ze słynnymi Drzwiami Raju, Most Złotników. Czas na zakup pamiątek. W godzinach wieczornych przejazd w okolice Rzymu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3. 30.06.2021
Śniadanie, zwiedzanie barokowej części Rzymu m.in.: Bazylika Św. Piotra, Panteon, Plac Hiszpański i Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevit, przerwa na obiad, następnie ciąg dalszy zwiedzania Rzymu. Powrót do hotelu, nocleg w okolicy Rzymu.

Dzień 4. 01.07.2021
Śniadanie, zwiedzanie południowo-wschodniej części Rzymu, m.in.: Koloseum, Forum Romanum (z zewnątrz) czas na zakup pamiątek. Przejście do restauracji na obiad. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg w ok. miejscowości Neapol.

Dzień 5. 02.07.2021
Śniadanie, całodniowy odpoczynek na plaży w okolicy w okolicy Neapolu. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6. 03.07.2021
Śniadanie, przejazd do miejscowości Sorrento, przepłynięcie promem na wyspę Capri, zwiedzanie połączone z wypoczynkiem na plaży. W godzinach wieczornych powrót do hotelu wybrzeżem Amalfi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7. 04.07.2021
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Neapolu miejsca związanego z cudem Św. Januarego, a także grobu O.Dolindo, następnie przejazd do Pompei i nawiedzenie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej, Msza Św. Przejazd do Bari, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8. 05.07.2021
Śniadanie, przejazd do centrum Bari - stolicy regionu Apulia. Zwiedzanie: bazylika San Nicola, gdzie pochowana jest Bona Sforza, katedra San Sabino. Spacer po starym mieście. Przejazd do Alberobello i zwiedzanie dzielnicy "trulli", bajkowych domków o kamiennych stożkowych dachach. Następnie przejazd do czarującego Ostuni, zwanego również Białym Miastem ze względu na dominujący, biały kolor zabudowy starówki. Spacer po centrum, czas wolny na pamiątkowe zdjęcia. Powrót do hotelu, czas wolny, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9. 06.07.2021
Śniadanie, całodniowy odpoczynek na plaży, powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10. 07.07.2021
Śniadanie, przejazd do Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte San Angelo, zwiedzanie. Następnie przejazd do San Giovanni Rotondo, zwiedzanie Bazyliki Matki Boskiej Łaskawej oraz Bazyliki Św. Ojca Pio, Msza Św. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg w S.G.R.

Dzień 11. 08.07.2021
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Sanktuarium w Lanciano, gdzie podczas odprawiania Mszy św. dokonał się cud: hostia stała się ciałem, a wino przemieniło się w żywą krew. Msza Św. oraz czas na indywidualną modlitwę. Następnie przejazd do San Marino - najmniejszej republiki świata. Spacer po zabytkowym centrum. Zachowały się tutaj średniowieczne domy, place oraz fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Czas na zakupy. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg w ok. Raweny.

Dzień 12. 09.07.2021
Śniadanie wykwaterowanie, całodniowy powrót do Polski. Po drodze czas wolny na „włoskie zakupy” oraz obiad w restauracji.
(Po konsultacjach – będzie możliwość nawiedzenia historycznego Sanktuarium M.Bożej w San Marino di Carpi oraz zatrzymania się na 2 godziny w Weronie)

Dzień 13. 10.07.2021 (sobota)
Planowany przyjazd do Nowego Sącza we wczesnych godzinach rannych.

CENA: 1.100zł + 490euro / os
ZAPISY: ks. Eugeniusz Mrożek – tel. 500 012 205
SPOTKANIE ORGANIZACYJNE – 7 maja o godz. 18.3o w Auli przy parafii

Cena zawiera:
- przejazd autokarem Cafe Bar, DVD/Mp3, WC, Klimatyzacja;
- 11 nocy + wyżywienie HB;
- dodatkowy obiad w ostatnim dniu;
- opieka pilota/przewodnika;
- ubezpieczenie (KL, KR, NNI, NWS);
- bilety na metro w Rzymie/ poruszanie się autokarem
- kolejka do Florencji
- obowiązkowa opłata na TFG – 10zł/os – składka nie jest przychodem biura.

Cena nie zawiera:
1. Rejs na wyspę Capri ok. 40 euro/os.
2. Muzea Watykańskie ok. 15 euro/os.

Na choroby przewlekłe należy ubezpieczyć się oddzielnie-dodatkowo.
Na ewentualne dodatkowe wydatki związane z podróżą (np. toalety, kawa, pamiątki), prosimy przeznaczyć kwotę według uznania.
Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmian w programie zwiedzania, który może wyniknąć z indywidualnych życzeń danej grupy lub z niedostępności do tych miejsc.

To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie można tego dnia sprowadzić tylko do wizyty w kościele w celu poświęcenia pokarmów. Niech będzie ona okazją do osobistej modlitwy przed grobem Zbawiciela.

Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota

Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części:

1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .

Na koniec tej części śpiewa się Exultet – przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus.

2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.

Wielka Sobota Wielka Sobota Wielka Sobota

3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św. W niektórych parafiach w tym momencie udziela się chrztu św., zwłaszcza osobom dorosłym.

4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne, do Komunii św. winni przystąpić wszyscy.

5. Po Mszy św. wyrusza procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił.

Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu we wszystkich świątyniach katolickich odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Wielki Piątek Wielki Piątek Wielki Piątek

Ostatnią – znaną głównie w Polsce – częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Wielki Czwartek Wielki Czwartek Wielki Czwartek

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji. Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię.

Zapraszamy na transmisje Mszy Św. oraz nabożeństw z naszego kościoła.

Transmisja realizowana dzięki firmie HatPol.