BALAMAND – BATROUN – MAGHDOUCHE – TYR – SYDON – ANNAYA – JRABATA – KFIFANE – BEKAA KAFRA – LAS CEDRÓW – DOLINA KADISHA – BEJRUT – HARISSA – JEITA – BYBLOS – ZAHLE – BAALBEK – KSARA

TERMIN: 19.09 – 27.09.2023

CENA: 2390 PLN/os. + 720 USD/os.

ZAPISY:  Ks. Eugeniusz Mrożek – tel. 500 012 205

PROGRAM:

Dzień 1:  Wylot DO BEJRUTU

O godzinie 19.30 spotykamy się na lotnisku Warszawa - Okęcie. Odprawa biletowo-bagażowa. Wylot o godz.22:25.

Dzień 2: BALAMAND – BATROUN

Przylot do Bejrutu o godz. 02:55 (nad ranem dnia następnego). Lądowanie w Bejrucie. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Krótki odpoczynek i śniadanie. Po nim udamy się do Balamand, gdzie znajduje się prawosławny klasztor w Antiochianii, poświęcony Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. W godzinach popołudniowych przejedziemy do Hamata, gdzie nawiedzimy klasztoru Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła, która objawiła się marynarzom jako światło prowadzące do bezpiecznego brzegu). Na zakończenie zwiedzania udamy się do Batroun – spacer po mieście.. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3: MAGHDOUCHE TYR – SYDON

Rano po śniadaniu przejazd do Maghdoushe Nawiedzimy tam Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, które wybudowane zostało na miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja oczekiwała na powrót Jezusa z Sydonu. Następnie udamy się do znanych w starożytności miast fenickich: Sydonu i Tyru. Z Ewangelii dowiadujemy się, że także tutaj nauczał i dokonywał cudów Pan Jezus. To tutaj powstały jedne z pierwszych wspólnot chrześcijańskich, przebywał tu również św. Paweł. Zobaczymy Zamek Morza wzniesiony w XIII wieku, stare miasto, fabrykę i targ mydła z XV wieku. Z Pisma Świętego dowiadujemy się, że z tutejszych portów wypływały cedry do budowy Świątyni
w Jerozolimie. Zwiedzamy pozostałości starożytnych miast i poznamy niezwykłe historie miejscowości
i mieszkańców, którzy mieli okazje doświadczyć cudów proroka Eliasza i Jezusa. Czas wolny na plażowanie. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4: ANNAYA – JRABATA – KFIFANE

Śniadanie. Pójdziemy w procesji do grobu św. Charbela w klasztorze w Annaya. Procesję nakazał sprawować sam św. Charbel, który ukazał się we śnie Nuhad, którą uzdrowił z paraliżu. Podczas procesji będziemy wypraszać łaskę uzdrowienia naszych chorób. Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha bł. Stefana Nehmé, którego ciało nie ulega zepsuciu, znajdują się one w miejscowości Kfifane. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5: BEKAA KAFRA LAS CEDRÓW DOLINA KADISHA

Rano, po śniadaniu wyjazd do miejsc związanych z postacią św. Charbela. Zobaczymy Bekaa Kafra, miejsce urodzenia Świętego. Jest to także najwyżej położona zamieszkała miejscowość na Bliskim Wschodzie na wysokości 2000 m n.p.m. Pamiątką po Świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Następnie udamy się do Lasu Bożych Cedrów, opisanych w Starym Testamencie, poszukiwanych niegdyś do budowy wielkich budowli sakralnych. Spacer po rezerwacie drzew cedrowych. Na zakończenia dnia nawiedzimy Klasztor św. Antoniego
w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6: BEJRUT – ANNAYA

Rano, po śniadaniu udamy się do Bejrutu. Panoramiczny przejazd przez miasto, zobaczymy port, który uległ zniszczeniu podczas wybuchu w 2020 r. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, zobaczymy z zewnątrz: meczet Mohammad al Amin oraz katedrę maronicką. Następnie zobaczymy Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu, z którego można zobaczyć symbol miasta z błękitnych wód Morza Śródziemnego wyrastają „Gołębie Skały”. Następnie przejazd do Annaya. Zwiedzimy tam klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7: HARISSA JEITA – BYBLOS

Rano, po śniadaniu udamy się do Harissa, bardzo ważnego ośrodku pielgrzymkowego chrześcijan libańskich oraz miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu. Następnie weźmiemy udział wycieczce do Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajdująca się około 18 km na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km. Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważaną za dumę Libanu Na koniec dnia udamy się do Byblos, najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. W mieście znajdują się zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: mury obronne, stare miasto, Kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski. Czas wolny na plażowanie. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8: ZAHLE – BAALBEK – KSARA

Rano, po śniadaniu przejazd do sanktuarium Matki Bożej z Zahleh. Miasto poezji i wina, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się na zwiedzanie Baalbek, gdzie znajduje się kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie. Na zakończenia dnia udamy się do Jaskini Ksara. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 9: LIBAN –  POLSKA

W nocy wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski o godzinie 03.50 (nad ranem). Lądowanie w Warszawie o godzinie 06.30 (rano). Zakończenie pielgrzymki.

CENA ZAWIERA:

 • przelot na trasie: Warszawa – Bejrut – Warszawa, bagaż rejestrowany do 23 kg, bagaż podręczny do 8 kg, opłaty lotniskowe i paliwowe, odprawa na lotnisku
 • transfery autokarem na trasie pielgrzymki
 • 8 noclegów w hotelu 4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
 • wyżywienie 2 x dziennie: śniadania i obiadokolacje wg programu
 • ubezpieczenie Signal Iduna: KL (60 000 EUR), NNW (15 000 PLN), bagaż (1 000 PLN) z uwzględnieniem ryzyka chorób przewlekłych oraz Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 z ich mutacjami
 • opiekę doświadczonego pilota i przewodnika miejscowego
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
 • przedstawiony program pielgrzymki
 • podatek VAT

 CENA NIE ZAWIERA:

 • obowiązkowych napiwków dla przewodników, kierowców, obsługi hotelowej, słuchawek podczas zwiedzania, (łącznie ok. 90 USD/os. – zbierane przez pilota grupy)
 • transferu autokarem z/na lotnisko w Polsce
 • napojów do obiadokolacji
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (w tym rezygnacji spowodowanych zachorowaniem wskutek Sars-Cov1 i Sars-Cov2) oraz przerwania imprezy turystycznej spowodowanego zachorowaniem na COVID-19 (400 PLN/os. – płatne w dniu zapisu na pielgrzymkę)
 • wydatków własnych
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (na zapytanie ok 300 USD)
 • świadczeń niewymienionych w ofercie

 WAŻNE INFORMACJE:

 1. wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od powrotu do kraju, bez pieczątek i innych znaków potwierdzających pobyt w Izraelu (dotyczy również pieczątek jordańskich i egipskich drogowych przejść granicznych z Izraelem).
 2. Orlando Travel nie ponosi odpowiedzialności za zamiany przepisów covidowych. Aktualne przepisy dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/liban.
 3. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzanych obiektów.
 4. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany dokonane przez linie lotnicze, w tym zmiany godzin przelotu.
 5. Cena skalkulowana jest dla grupy 36 os.
 6. Gwarantujemy rezerwację Mszy św. na trasie zwiedzania.

Pobierz: program...