rumunia

Dzień 1. 15.07.2023
Msza Święta o godz. 05.30. Następnie wyjazd z Nowego Sącza do Rumunii. Przyjazd do Kluż-Napoki. Zobaczymy m.in. niewątpliwy symbol miasta, czyli rynek Piaţa Unirii wraz z otaczającymi go kamienicami, kościołem św. Michała. Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławny sobór katedralny w Klużu-Napoce. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2. 16.07.2023
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Sighisoara. Spacer po historycznym centrum Sighişoary, uznawanej za najpiękniejsze miasto Rumunii, w całości wpisane na listę UNESCO, zachowała się średniowieczna budowa. Zobaczymy wieżę zegarową, Dom Drakuli i Basztę obronną. Przejazd do miejscowości Rupea. Zobaczymy zamek chłopski Rupea. Średniowieczna twierdza leży na wzgórzu górującym nad miastem. Pierwszy zamek obronny w tym miejscu wzniesiono już w VII w. Obecny kształt i wielkość zyskał po wielu modyfikacjach i przebudowach w XII wieku. Następnie przejazd do miejscowości Homorod, gdzie znajduje się warowny kościół. W XV wieku kościół został rozbudowany i otoczony trzema pierścieniami murów. Fortyfikacje następnie stopniowo udoskonalano, wprowadzając baszty artyleryjskie. Wewnątrz tej pięknie odrestaurowanej budowli podziwiać można bardzo cenne freski datowane na około 1300 rok, są one najstarszymi zachowanymi freskami w Transylwanii. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3. 17.07.2023
Śniadanie. Przejazd do centrum Sinaia. Tego dnia zobaczymy Pałac Peleș. Zachwycający kompleks parkowo-pałacowy, który pełnił rolę letniej rezydencji rumuńskich królów. Przez wielu uważany za najpiękniejszy zamek na terenie Rumunii, który swym wyglądem przypomina budowle opisywane w baśniach czy legendach. Następnie przejazd do miejscowości Mamaja. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek po podróży. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4. 18.07.2023
Śniadanie. Całodniowy odpoczynek na plaży. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5. 19.07.2023
Śniadanie. Całodniowy odpoczynek na plaży. Obiadokolacja, nocleg.

Dla chętnych osób możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej (opcja dodatkowo płatna – cena zależna od ilości chętnych osób*):
BUŁGARIA:
- Balczik - malownicze, stare miasteczko, ukryte w cieniu kredowobialych klifów. Strome brukowane uliczki, pośród których usadowiły się urocze domki ze ścianami bielonymi wapnem i z czerwonymi dachami. Zobaczymy Pałac rumuńskiej królowej Marii oraz otaczający go duży, przepiękny ogród.
- Kaliakra - Przylądek Kaliakra to popularna i niesamowicie piękna skalna kreacja. Jego zasoby naturalne zostały docenione w pierwszych wiekach. Przyczyniło się to do jego bogatej historii, usianej wieloma pozostałościami architektonicznymi, a także nieśmiertelnymi legendami i legendami. Najsłynniejsza z nich związana jest z piękną dziewicą Kaliakrą. Wraz z czterdziestoma innymi dziewczętami tkała włosy i skakała ze skał, aby uratować swój honor przed zagranicznymi szabrownikami. Na ich cześć wzniesiono kamienny posąg, który znajduje się tuż przed parkingiem kompleksu archeologicznego.

Dzień 6. 20.07.2023
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Bukaresztu. Stolica Rumunii jest miastem niezwykłym. Głównie dlatego, że swój obecny wygląd zawdzięcza nieco szalonym pomysłom Ceaușescu, czyli rumuńskiemu prezydentowi i dyktatorowi. W 1977 r. miasto nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość budynków w jego centralnej części. Wtedy to Ceaușescu zdecydował o odbudowie Bukaresztu na wzór Paryża. Zwiedzanie m.in. starówki miasta, ulica Bulevardul wzdłuż, której ciągną się monumentalne kamienice, Plac Rewolucji, budynek Parlamentu. Następnie przejazd do hotelu w okolicy Curtea de Arges. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7. 21.07.2023
Śniadanie. Zwiedzanie Curtea de Arges. Letnia stolica królów rumuńskich, z najpiękniejszą cerkwią Rumunii Zaśnięcia Matki Bożej, którą według legendy stworzył mistrz Manole, który został uwięziony w wieży świątyni, aby nie stworzyć równie pięknego obiektu. Usiłując uciec na skonstruowanych przez siebie skrzydłach, spadł na ziemię i zginął. Zapora
na rzece Arges. Następnie przejedziemy przez drogę Transfogarską, która ma 151 km długości i jest jedną z najbardziej malowniczych tras Europy! Przecina grzbiet Gór Fogaraskich w południowych Karpatach. Wysokogórska droga, dzięki wysokim skałom wokół oraz zieleni i ciekawym zabudowaniom w górskich miasteczkach przyciąga jak magnes! Następnie przejazd do Sybinu. Zwiedzanie Małego Rynku, który otaczają zabytkowe kamieniczki. Następnie przejście mostem Kłamców na Duży Rynek. Kamienice na Dużym Rynku mają charakterystyczne okiennice, które zostały nazwane oczami miasta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 8. 22.07.2023
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Tokaju. Już w 1737 roku Tokaj został ustanowiony zamkniętym regionem winiarskim. Dzięki swej długiej tradycji, cały obszar, już w 2002 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dla chętnych możliwość skorzystania z degustacji wina w jednej z Tokajskich Winnic wraz z obiadem (opcja dodatkowo płatna dla chętnych ok. 40 - 50 euro*). Możliwość zakupu win. Następnie obiad. Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

Cena: 550 zł + 600 euro/ os. – grupa min. 45 osób
ZAPISY: ks. Eugeniusz Mrożek – tel. 500 012 205 /Zaliczka – wpisowe - 300 zł/

Dla chętnych codziennie Msza Święta (ok. 30 minut).

Cena zawiera:
• przejazd autokarem (przy obecnej cenie paliwa*),
• 7 noclegów + wyżywienie HB (śniadanie i obiadokolacja),
• opieka pilota/przewodnika na całej trasie,
• ubezpieczenie (NNW, KL),
• składka na TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny) oraz TFP (Turystyczny Fundusz Pomocowy),
• bilety wstępu: Pałac Peles.

Cena nie zawiera:
• posiłku na trasie Nowy Sącz - Kluż-Napoki,
• degustacja + obiad w winnicy w Tokaju - opcja dodatkowo płatna ok. 40 - 50 euro
• * Wycieczka fakultatywna do Bułgarii - opcja dodatkowo płatna – cena zależna od ilości chętnych osób (minimum 25 osób – cena ok. 35 euro)

Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmian w programie zwiedzania, który może wyniknąć z indywidualnych życzeń danej grupy lub z niedostępności do tych miejsc

Pobierz...