albania

MACEDONIA PÓŁNOCNA - ALBANIA – CZARNOGÓRA – BOŚNIA I HERCEGOWINA
(… z serii dla Nauczycieli i nie tylko…)

Dzień 1. 25.06.2022
Wyjazd z Nowego Sącza o godz. 16:00, przejazd nocny do Macedonii Północnej.

Dzień 2. 26.06.2022
Przyjazd do miejscowości Ochryda gdzie zobaczymy najbardziej znaną cerkiew Św. Jana Kaneo – to także chyba ulubiony motyw fotograficzny całej Macedonii – rzeczywiście widok i położenie średniowiecznego kościółka jest fantastyczne. Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy Perivleptos należącą do najcenniejszych prawosławnych zabytków Ochrydy. Freski w jej wnętrzu to dzieło Mihailo i Eutychiosa, wybitnych średniowiecznych malarzy, przedstawicieli rzadko spotykanego w tak dobrze zachowanej formie kierunku w sztuce bizantyjskiej – renesansu paleologów. Czas wolny na rozkoszowanie się wspaniałymi smakami i zapachami tutejszej kuchni. W godzinach popołudniowych przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3. 27.06.2022
Śniadanie. Przyjazd do miejscowości Saranda w godzinach popołudniowych, zakwaterowanie. Czas na odpoczynek na plaży. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4. 28.06.2022
Śniadanie. Dla chętnych udział w wycieczce na Błękitne Oko, a po albańsku - wywierzysko, z którego rzeka Bistrica bije wprost z ziemi. Cała gama odcieni niebieskiego, błękitu, granatu. To pierwsze źródło rzeki Bistricë. Tego dnia, przy słonecznej pogodzie, udamy się na plażowanie na najbardziej znanej plaży w Albanii, a nawet uważam, że jednej z najbardziej charakterystycznych plaż na Bałkanach. Mowa o Bora Bora w Ksamil wraz z małą wysepką Jamaica. Te nazwy wcale nie są przypadkowe. Naprawdę ten obraz odbiega od wielu bałkańskich plaż. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5. 29.06.2022
Śniadanie. Całodniowy wypoczynek na plaży. Zażywanie kąpieli morskich i słonecznych. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6. 30.06.2022
Śniadanie. Dla chętnych możliwość udziału w wycieczce na jedną z najpiękniejszych tras wybrzeża Morza Jońskiego. Z Sarandy wyjeżdżamy na drogę prowadzącą na Albańską Riwierę, rozpoczynającą się we wsi Nivica. Mijamy małe, nadmorskie miejscowości w regionie słynącym z przepięknych gajów oliwnych i cytrusowych. W Shën Vasil, gdzie w lokalnych sklepikach można kupić oliwę z oliwek, zioła i rakiję czeka również nas spotkanie z lokalnymi osiołkami! Kolejny postój to przerwa na kawę w Borsh, gdzie ochłodzimy się przy naturalnych wodospadach. Miłośników historii zainteresuje kolejny punkt, czyli zamek Porto Palermo, kryjący w sobie tajemnice z czasów panowania Turków. Spacer na zamek to nie tylko ciekawe opowieści historyczne, ale i możliwość zrobienia zdjęć okolic bazy Marynarki Wojennej z czasów dyktatora Envera Hodży. Następnie dojeżdżamy w okolice Himary na jedną z przepięknych piaszczystych plaży - odpoczynek. Tu mamy czas wolny na obiad i kawę. W drodze powrotnej zatrzymujemy się w uroczym miasteczku Dhermi i Vuno gdzie znajduje się punkt widokowy. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7. 01.07.2022

Dzień 8. 02.07.2022
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Tirany. Ok. 14.00 przyjazd do stolicy. Zwiedzanie zaczniemy od okolic Uniwersytetu, skąd udamy się do centrum miasta przez willową dzielnicę komunistycznych dygnitarzy. Po drodze miniemy pomnik Fryderyka Chopina oraz park Rinia – jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych tutejszych studentów. Zobaczymy także budynki rządowe i niedoszłe mauzoleum dyktatora Hodży. Wyróżnia się ono charakterystycznym kształtem piramidy. Na Placu Skanderbega zobaczymy pięknie udekorowany XVIII-wieczny meczet Et’hem Beja. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja z owocami morza, nocleg w Tiranie.

Dzień 9. 03.07.2022
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Kotoru. Niezwykle urokliwego miasta o śródziemnomorskim charakterze, wpisanego na listę UNESCO. Spacer labiryntem uliczek starego miasta z licznymi placami i świątyniami oraz wspaniale zachowanym systemem murów obronnych. Przyjazd do hotelu, zapoznanie się z okolicą, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg w Canj (Czarnogóra).

Dzień 10. 04.07.2022

Dzień 11. 05.07.2022
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Sarajewa. Przyjazd ok. 15.00. Zwiedzanie stolicy Bośni i Hercegowiny określana jest mianem miasta wielu kultur lub miejscem styku Wschodu i Zachodu. Szalenie różnorodne miasto, w którym znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim czy Austro-Węgrach. Zobaczymy m.in. najbardziej charakterystyczną i znaną dzielnicę Baščaršija (pod nazwą tą kryje się bazar, z gąszczem wąskich uliczek). Przy nich znaleźć można liczne, niskie budynki, w których obecnie działają sklepy z pamiątkami, zakłady rzemieślniczy czy knajpki. Meczet Gazi Husrev-Bega - najważniejszy i jeden z bardziej okazałych meczetów w całym mieście, posiadający 45-metrowy minaret. Gmach miejskiego ratusza, znany jako Vijećnica. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

Dzień 12. 06.07.2022
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Całodniowy powrót do Nowego Sącza.

Cena: 600 zł + 400 euro/os. – grupa min. 45 osób

UWAGA:
• Ze względu na panujący stan epidemii prosimy zabrać ze sobą maseczki.
• Organizacja wyjazdu odbywa się zgodnie z wymogami sanitarnymi.
• Wymagany ważny PASZPORT!

Cena zawiera:
• przejazd autokarem,
• 10 nocy + wyżywienie HB (śniadanie i obiadokolacja)
• opieka pilota / przewodnika na całej trasie,
• przewodnik lokalny w Sarajewie, Kotorze, Ochrydzie,
• ubezpieczenie KL + NNW,
• Składka na TFG (Turystyczny Fundusz Gwarancyjny).

Cena nie zawiera:
• Posiłku w czasie przejazdu na trasie: Nowy Sącz - Ochryda oraz Sarajewo – Nowy Sącz.

ZAPISY i inne informacje: (zaliczka przy zapisie – 200 zł)
Ks. Eugeniusz Mrożek – tel. 500 012 205

Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmian w programie zwiedzania, który może wyniknąć z indywidualnych życzeń danej grupy lub z niedostępności do tych miejsc.