Uroczystość pogrzebowa śp. S.M. Mansuety Marii Bajda, Siostra Orionistka - Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, 20 stycznia.

Pogrzeb śp. S.M. Mansuety Marii Bajda Pogrzeb śp. S.M. Mansuety Marii Bajda Pogrzeb śp. S.M. Mansuety Marii Bajda

Zgromadzenie Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia – Orionistek założone zostało 29 czerwca 1915 r. w Tortonie we Włoszech przez św. Alojzego Orione. Charyzmatem Sióstr Orionistek jest pełnienie miłosierdzia wobec potrzebujących, biorąc pod uwagę szczególnie potrzeby ludzi ubogich, nie tylko materialnie, ale i duchowo, by „odnowić wszystko w Chrystusie”. Obecność Sióstr Orionistek w Kole datuje się od 1965 roku. Siostry początkowo zamieszkały w domu parafialnym przy kolskiej farze i podjęły prace jako katechetki i zakrystianki. W 1979 roku zgromadzenie utworzyło w Kole drugą placówkę o charakterze katechetycznym na terenie parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Siostry katechizowały w przyparafialnych punktach katechetycznych a od przywrócenia nauczania religii w szkołach w 1990 r. zaczęły nauczać w szkołach podstawowych na terenie miasta. Jednocześnie prowadziły przy parafii grupy młodzieżowe i dziecięce. W swojej pracy katechetycznej siostry zetknęły się z problemem ludzi samotnych, chorych, opuszczonych w podeszłym wieku. Z myślą o nich władze zakonne podjęły decyzję o wybudowaniu w Kole na skrzyżowaniu ulic PCK i Blizna Domu Pomocy Społecznej (DPS). Oficjalnego otwarcia i poświęcenia Domu dokonał 29 czerwca 1993 r. Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Józef Glemp Prymas Polski w obecności Księdza Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego (Orionisty) wieloletniego sekretarza Episkopatu Polski i Biskupa Włocławskiego Bronisława Dembowskiego.

W uroczystościach wzięła udział Matka generalna Sióstr Orionistek Siostra Maria Ortensia Turati, przedstawiciele władz zakonnych, wojewódzkich i miejskich, licznie zgromadzone siostry i mieszkańcy Koła. Dom Pomocy Społecznej świadczy usługi pielęgnacyjno – opiekuńcze dla 53 osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Od 1 kwietnia 2009 r. siostry Orionistki prowadzą również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Pallium”, by zapewnić opiekę pielęgniarską dla podopiecznych w DPS i w środowisku. Obecnie w Kole są dwie wspólnoty.

Źródło: http://www.pmbckolo.pl