«Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie»

Ksiądz prałat Stanisław Świderski z parafii w Zabełczu obchodzi pięćdziesięciolecie kapłaństwa. Z tej okazji w kościele, który sam wybudował, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Jubilata (27 maja). W imieniu władz miasta życzenia złożyli Jubilatowi prezydent Ryszard Nowak, zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż i przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski.

Złote gody kapłaństwa ks. Stanisława Świderskiego
- Czcigodny Księże Jubilacie! W imieniu swoim, moich zastępców i Urzędu Miasta chciałbym złożyć  gratulacje i podziękowania za pięćdziesiąt lat służby kościołowi, społeczeństwu i wiernym – powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Za wszystko serdecznie dziękuję i życzę następnych pięćdziesięciu lat w dobrym zdrowiu, dobrej posłudze i łasce Bożej.

Ksiądz prałat Stanisław Świderski urodził się 8 maja 1943 roku w Łużnej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bieczu, a potem tarnowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1968 roku z rąk ordynariusza diecezji tarnowskiej, arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Do parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Nowym Sączu – Zabełczu został skierowany 1 lipca 1981 roku.

Największym wyzwaniem, jakie stanęło przed młodym kapłanem, była budowa kościoła. Starania o zgodę trwały siedem lat. Budowa ruszyła w 1989 roku, a poświęcenie nowego kościoła i konsekracja ołtarza miało miejsce sześć lat później. Ksiądz prałat Stanisław Świderski znany jest nie tylko z posługi kapłańskiej (mówcy podkreślali jego zaangażowanie jako spowiednika), ale i wrażliwości na ludzką biedę - jest organizatorem pomocy Polakom na Wschodzie.

Na uroczystej mszy świętej w zabełeckiej świątyni zjawili się przedstawiciele władz miasta z prezydentem Ryszardem Nowakiem i wiceprezydentem Jerzym Gwiżdżem, kierownik kancelarii UM Małgorzatą Grybel i dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Dorotą Goławską. Przybyli także przedstawiciele Rady Miasta z przewodniczącym Januszem Kwiatkowskim i Elżbietą Chowaniec, radną z dzielnicy Zabełcze, sądeckie duchowieństwo, dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Zabełczu z dyrektor Haliną Stanek, Zarząd Osiedla Zabełcze z przewodniczącą Bogumiłą Kałużny, harcerze i parafianie. Ksiądz prałat oprócz serdecznych życzeń i kwiatów otrzymał wiele symbolicznych, czasem własnoręcznie wykonanych podarunków.

- Poznacie ich po owocach – od tej biblijnej maksymy rozpoczął swoją laudację ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. - Te zewnętrzne owoce to ta świątynia i wszystko, co tworzy zaplecze materialne. Ale tymi owocami, które może nie są aż tak zauważalne, aczkolwiek obecność tylu wiernych mówi nam o owocach duchowych. Gratulujemy, księże prałacie, tego wymiaru duchowego i materialnego – dodał ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Obecnie ks. prałat Stanisław Świderski posiada status proboszcza – seniora. Ma także oficerski stopień podporucznika, nadany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.